friends of earth gb

ROMÁNIA
2020. FEBRUÁR 9-14.

A környezetvédelem létfontosságú szerepét hangsúlyozó Erasmus+ Friends of Earth projekt török, lett, portugál, román és magyar részvétellel Romániában vette kezdetét.

2020. február 9-én, vasárnap este érkezett meg a magyar delegáció – 5 diák és 4 pedagógus – Calimanesti városába. A hotel előtt nagy szeretettel fogadták a résztvevő nemzetek tagjait a román diákok, tanárok és szülők. A diákok megismerkedtek román vendéglátóikkal, akiknél az elkövetkező napokat töltötték.

Február 10-én az iskolában a nyitó ceremónián egy nagyon kedves, színvonalas köszöntőt láthattunk. Minden résztvevő ország egy-egy néptáncát, nemzeti himnuszát láthattuk, hallhattuk. Diákok prezentációban bemutatták saját országukat, városukat, iskolájukat; majd elkészítették a saját címerüket, közben megismerkedtek egymással. Délután Calimanesti polgármestere köszöntötte a projekt résztvevőit, valamint beszélt a környezetvédelem jelentőségéről. Egy városnéző túrával zárult az első nap programja.

Február 11-én a környezetvédelemről, a fenntartható fejlődésről, a helyi termelők fontos szerepéről láthattunk előadásokat. A délután az újrahasznosítás jegyében telt. Egy workshop keretében a gyerekek elkészítették a projekt kabalafiguráját. A jelöltek közül a legnagyobb tapsot kapott figura lett a győztes. A workshopon megtanulhattuk a házi joghurt készítés csínját-bínját, amelyet török kollégáink mutattak be.

12-én, szerdán az eTwinning projektekről láthattunk egy előadást, majd ellátogattunk egy nagyon különleges sóbányába. A napi program organikus ételek kóstolásával és zumba sportfoglalkozással zárult. Míg a gyerekek sportoltak, a tagországok koordinátorai egy meetingen vettek részt, ahol megbeszélhették a projekt fontos részleteit.

13-án az iskolában folytatódott a program, ahol ismét a diákok prezentációit láthattuk. Az előadások fő témája a környezetszennyezés, környezetvédelem volt, majd informatikai eszközöket felhasználó workshoppal folytatódott a nap. Délután a projekt két himnuszát tanulták meg a gyerekek, majd egy nagyon színvonalas záróműsort láthattunk. Táncos, zenés műsorszámokkal, divatbemutatóval búcsúztak a román gyerekek. Végül a tagországok ünnepélyes keretek közt megkapták a részvételi okleveleket.

Február 14-én sok szép élménnyel indultunk haza. A gyerekek sok barátságot kötöttek, önállóságot tanultak, valamint gyakorolták az angol nyelvet. A résztvevő tanárok pedig azzal a tudattal térhettek haza, hogy egy nagyon fontos témát feldolgozó projekt részesei lehetnek.

BackNext